Housegard Thin, brandvarnare med självtest, inbyggt 10-årsbatteri
Brandvarnare för bostäder med integrerat 10-års batteri och automatisk självtestfunktion.
• Förseglat batteri med 10 års livslängd
• Automatisk självtest var 24:e timme
• Test- och pausknapp
• Larmminne (24 h)
• Certifierad enligt EN 14604 och Q-märkt
Beskrivning
Brandvarnare avsedd för installation i bostäder där rökdetektion används som en del av byggnadens brandskydd. Enheten har integrerat batteri för lång driftstid och funktioner som underlättar kontroll och uppföljning av larm.
Egenskaper & användning
Brandvarnaren reagerar på rökpartiklar och aktiverar en pulserande larmsignal vid rökutveckling. Testknappen används för funktionskontroll och pausfunktionen gör det möjligt att tillfälligt tysta larm.
Enheten genomför automatiskt självtest var 24:e timme där interna funktioner kontrolleras. Eventuella fel indikeras genom signal så att enheten kan kontrolleras eller bytas ut. Larmminnet ger visuell indikering om brandvarnaren har varit i larm under de senaste 24 timmarna.
Säkerhet & kvalitet
Brandvarnaren är testad och certifierad enligt EN 14604 samt CE-märkt. Produkten är även Q-märkt, vilket innebär att den är tredjepartscertifierad och uppfyller krav på kvalitet, funktion och tillförlitlighet enligt nordiska certifieringsstandarder. Produkten omfattas av 5 års garanti mot tillverkningsfel. Installation ska ske enligt gällande rekommendationer för brandvarnare i bostäder.
| Larmsignal | ≥ 85 dB / 3 m |
|---|---|
| Utbytbart batteri | Nej |
| Livslängd batteri | 10 år |
| Temperaturområde | 0 °C / +40 °C |
| Pausfunktion | Ja |
| Strömkälla | CR123A |
| Detektionstyp | Optisk detektionskammare |
| Certifiering | EN 14604, CE |
| Strömkälla | 3V |
| Modell | SA712 |
| Statistiknummer | 8531103000 |
| IEC std | LR03 |
| E-nummer | 6304927 |
| Varumärke | Housegard |
| Tillverkningsland | Kina |
| Enhet | ST | 1-P | INKRT | EXKRT |
|---|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 10 | 40 |
| Bruttovikt (kg) | 0.185 | 0.165 | 1.72 | 7.4 |
| Nettovikt (kg) | 0.12 | 0.12 | 1.2 | 4.8 |
| Bruttovolym (m3) | 0.00059 | 0.00112 | 0.00499 | 0.02386 |
| Nettovolym (m3) | ||||
| Längd (mm) | 50 | 240 | 340 | |
| Höjd (mm) | 22 | 130 | 130 | 260 |
| Bredd (mm) | 110 | 130 | 160 | 270 |
| EAN kod | 7320896011687 | 17320896011684 | 27320896011681 |