(Ersätter tidigare artikel 600124-60)
CGS pulversläckare är effektiv vid släckning av klass A-, B- och C-bränder. Lämplig för industri, offentlig verksamhet, verkstäder, jordbruk, sjöfart, transport, heta arbeten, truck mm.
- Effektivitetsklass: 55A 233B C
- Väggfäste ingår
- Certifiering: EN3-7, CE, Wheelmark
- Temperaturområde: -30 °C / +60 °C
Beskrivning
Konstruktion för professionella miljöer
Pulversläckaren är avsedd för användning i krävande professionella och industriella miljöer där hög släckkapacitet, robust konstruktion och driftsäkerhet är avgörande. Den större släckmedelsmängden möjliggör skydd av större ytor och objekt.
Pulver som släckmedel
ABC‑pulver bryter brandförloppet och används vid bränder i fasta material, vätskor och gaser. Släckmedlet är väl lämpat för verksamheter med varierande brandrisker och kan även användas vid bränder i elektriska installationer under förutsättning att säkerhetsavstånd hålls.
PFAS‑ och tensid‑fritt släckmedel
Släckmedlet är fritt från PFAS och tensider och uppfyller gällande krav för brandsläckare avsedda för professionell användning.
| Släckmedel | Pulver |
|---|---|
| Effektivitetsklass | 55A 233B C |
| Brandklass | ABC |
| Extinguisher License ID | 20200450/RUI 04 |
| Temperaturområde | -30 °C / +60 °C |
| Storlek släckare | 12 kg |
| Tömningstid | 33 s |
| Arbetstryck | 15 Bar |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Certifiering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Modell | PE12CR-A |
| Cylindermaterial | Stål |
| Drivgas | Kvävgas |
| Statistiknummer | 8424100080 |
| Varumärke | CGS |
| Tillverkningsland | Kina |
| Enhet | ST | 1-P | PALL |
|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 25 |
| Bruttovikt (kg) | 17.5 | 17.5 | 462.5 |
| Nettovikt (kg) | 17 | 17 | 5 |
| Bruttovolym (m3) | 0.0237 | 0.0237 | |
| Nettovolym (m3) | 5 | ||
| Längd (mm) | 231 | 198 | 1200 |
| Höjd (mm) | 580 | 605 | 1100 |
| Bredd (mm) | 190 | 198 | 800 |
| EAN kod | 7320896001244 |