(Ersätter tidigare artikel 600123-60)
CGS pulversläckare är effektiv vid släckning av klass A-, B- och C-bränder. Lämplig för bostad, fritidsbåt, husvagn, buss, lastbil, skördetröskor, maskiner, heta arbeten mm.
- Effektivitetsklass: 55A 233B C
- Väggfäste ingår
- Certifiering: EN3-7, CE, Wheelmark
- Temperaturområde: -30 °C / +60 °C
Beskrivning
Konstruktion för krävande miljöer
Brandsläckaren är konstruerad för professionell användning i krävande miljöer där hög släckkapacitet, vibrationer och temperaturvariationer kan förekomma. Robust konstruktion bidrar till lång livslängd vid placering i fordon och industriella sammanhang.
Pulver som släckmedel
ABC‑pulver är ett mångsidigt släckmedel som bryter brandförloppet och används vid bränder i fasta material, vätskor och gaser. Det är anpassat för verksamheter med varierande brandrisker och kan användas vid bränder i elektriska installationer när säkerhetsavstånd hålls.
PFAS‑fritt släckmedel
Släckmedlet är PFAS‑fritt och uppfyller gällande krav för brandsläckare avsedda för professionell användning.
| Släckmedel | Pulver |
|---|---|
| Effektivitetsklass | 55A 233B C |
| Brandklass | ABC |
| Temperaturområde | -30 °C / +60 °C |
| Storlek släckare | 6 kg |
| Tömningstid | 23 s |
| Arbetstryck | 15 Bar |
| Kastlängd | 4-6 m |
| Certifiering | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Modell | PE6CR-A |
| Cylindermaterial | Stål |
| Drivgas | Kvävgas |
| Statistiknummer | 8424100080 |
| Varumärke | CGS |
| Tillverkningsland | Kina |
| Enhet | ST | 1-P | PALL |
|---|---|---|---|
| Antal st/enhet | 1 | 1 | 54 |
| Bruttovikt (kg) | 9.6 | 9.6 | 538 |
| Nettovikt (kg) | 9.3 | 9.3 | 6 |
| Bruttovolym (m3) | 0.0135 | 0.0135 | |
| Nettovolym (m3) | 9 | ||
| Längd (mm) | 191 | 158 | 1200 |
| Höjd (mm) | 520 | 542 | 1090 |
| Bredd (mm) | 150 | 158 | 800 |
| EAN kod | 7320896001237 |