CGS 6L rasvasammuttimet fluorittomat, punainen, FFE6CR-B
Tuotenr. 600266
6 litran rasvapalosammutin ympäristöihin, joissa voi esiintyä paloja kasviöljyissä, kuten ravintoloissa, suurkeittiöissä ja muissa tiloissa, joissa käsitellään friteeraus- ja ruokaöljyjä.
- Tarkoitettu ensisijaisesti F-luokan paloihin, voidaan käyttää myös pieniin A-luokan paloihin
- Sammuttaa tehokkaasti kasviöljypaloja kemiallisen reaktion avulla, joka muodostaa tukahduttavan kerroksen
- Voidaan käyttää sähköasennusten paloissa aina 1000 volttiin asti, vähintään 1 metrin turvaetäisyydellä
- Ei sisällä PFAS-yhdisteitä
- Teholuokka: 13A 75F
Tuotekuvaus
Rasvapalosammutin 6 L (fluoriton) keittiöympäristöihin, joissa voi syntyä paloja ruokaöljyssä tai friteerausöljyssä, esimerkiksi ravintoloissa, suurkeittiöissä, kahviloissa ja muissa tiloissa, joissa käytetään friteerauskeittimiä, sähköisiä paistotasoja tai käsitellään ja varastoidaan suurempia määriä öljyä.
Ominaisuudet ja käyttö
Sammutin on tarkoitettu ensisijaisesti F‑luokan paloihin, eli kasviöljyjen paloihin. Sammutusaine sisältää suoloja, jotka reagoivat kemiallisesti joutuessaan kosketuksiin palavan öljyn kanssa ja muodostavat tiiviin, saippuamaisen kerroksen nesteen pinnalle. Kerros tukahduttaa palon estämällä ilman pääsyn palavaan nesteeseen. Sammutinta voidaan käyttää myös A‑luokan paloihin, mutta tällöin teho on rajallinen, joten se soveltuu pieniin A‑luokan paloihin keittiöympäristössä. Lisäksi sammutinta voidaan käyttää sähköasennusten paloissa aina 1000 volttiin asti, vähintään 1 metrin turvaetäisyydellä, mikä on tärkeää ympäristöissä, joissa sähköiset keittiölaitteet ovat lähellä riskikohteita.Turvallisuus ja laatu
Sammutin on PFAS‑ ja tensidivapaa. Siinä on ruostumaton kahva, turvaventtiili sekä testinippa paineen helppoa tarkistusta varten, ja seinäteline asianmukaista asennusta varten. Teholuokka: 13A 75F.| Sammutusaine | Vaahto |
|---|---|
| Teholuokka | 13A 75F |
| Paloluokka | AF |
| Toimintalämpötila | 0 °C / +60 °C |
| Koko | 6 L |
| Tyhjennysaika | 64 sek |
| Toimintapaine | 9 bar |
| Heittoetäisyys | 1-2 m |
| Sertifiointi | EN3, CE, Wheelmark |
| Malli | FFE6CR-B |
| Sylinterimateriaali | Teräs |
| Ponnekaasu | Typpi |
| Tullinimike | 8424100080 |
| Tuotemerkki | CGS |
| Alkuperämaa | Kina |
| Yksikkö | ST | 1-P | PALL |
|---|---|---|---|
| Määrän muuntokerroin | 1 | 1 | 40 |
| Bruttopaino (kg) | 9.8 | 9.8 | 412 |
| Nettopaino (kg) | 9.5 | 9.5 | 5 |
| Bruttotilavuus (m3) | 0.017 | 0.017 | |
| Nettotilavuus (m3) | 8 | ||
| Pituus (mm) | 181 | 187 | 1200 |
| Korkeus (mm) | 520 | 540 | 980 |
| Leveys (mm) | 160 | 169 | 800 |
| EAN-koodi | 7320896002661 |