CGS automaattinen jauhesammutin, 6 kg,, 68 °C
Automaattinen 6 kg jauhesammutin, jossa on ABC-jauhetta pieniin ja keskisuuriin suljettuihin tiloihin. Tuote aktivoituu mekaanisesti 68 °C lämpötilassa ja levittää jauheen suojatulle alueelle ilman sähköliitäntää tai palohälytysjärjestelmää.
• A-, B- ja C-luokan paloihin
• Suojausalue noin 3,5–4 m² / 8 m³ asti
• Tarkoitettu kattoasennukseen suojattavan alueen yläpuolelle
• Voidaan käyttää sähkölaitteistojen läheisyydessä enintään 1000 V asti, vähintään 1 metrin etäisyydellä
• Toimitetaan kattokiinnikkeen kanssa
Tuotekuvaus
Tekninen yleiskatsaus
Jauhesammutin on paineistettu kattoon asennettava sammutin, joka on täytetty ABC-jauheella. Se on tarkoitettu valvomattomiin tiloihin tai paikallissuojaan, joissa voi syttyä palo kiinteissä materiaaleissa, palavissa nesteissä tai kaasuissa.
Ominaisuudet & käyttö
Aktivointi tapahtuu mekaanisesti lämpötilan saavuttaessa 68 °C. Lauetessaan jauhe leviää suojatulle alueelle. Tuotetta käytetään esimerkiksi varastoissa, jäte ja ympäristötiloissa, konteissa, pienissä teknisissä tiloissa sekä alueilla, joissa säilytetään helposti syttyviä laitteita tai materiaaleja.
Turvallisuus & laatu
Tuote toimii ilman ulkoista ohjausta, sähköliitäntää tai palohälytysjärjestelmää. Suunnittelussa yksikkö tulee sijoittaa suoraan alueen yläpuolelle, jossa palo voi syttyä. Useita yksiköitä asennettaessa sammutusalueiden tulee mennä päällekkäin. Sammutustehoon vaikuttavat tilan rakenne, ilmanvaihto ja sijoittelu. Tuote on CE merkitty.
| Sammutusaine | Jauhe |
|---|---|
| Teholuokka | Activation temperature - 68 °C |
| Paloluokka | ABC |
| Toimintalämpötila | -30°C / +60 °C |
| Koko | 6 kg |
| Toimintapaine | 15 Bar |
| Sertifiointi | CE |
| Malli | PEA6CR-A |
| Sylinterimateriaali | Teräs |
| Ponnekaasu | Typpi |
| Tullinimike | 8424100080 |
| Tuotemerkki | CGS |
| Alkuperämaa | Kina |
| Yksikkö | ST | 1-P |
|---|---|---|
| Määrän muuntokerroin | 1 | 1 |
| Bruttopaino (kg) | 9.55 | 9.55 |
| Nettopaino (kg) | 9.15 | 9.15 |
| Bruttotilavuus (m3) | 0.0258 | 0.0258 |
| Nettotilavuus (m3) | ||
| Pituus (mm) | 280 | |
| Korkeus (mm) | 330 | |
| Leveys (mm) | 280 | |
| EAN-koodi | 7320896001428 |