CGS hiilidioksidisammutin 2 kg, K2CR-A
Tuotenr. 600281
CO₂‑sammutin ympäristöihin, joissa vaaditaan puhdasta sammutusta ilman jäämiä, esimerkiksi sähkölaitteiden ja herkkien asennusten yhteydessä.
- Sammutusaine: hiilidioksidi (CO₂) B‑luokan paloihin
- Soveltuu sähkölaitteisiin ja sähköasennuksiin aina 1000 V asti (väh. 1 m)
- Sammuttaa ilman sammutusjäämiä ja vähentää jälkivaurioita
- PFAS‑ ja tensidivapaa
- Teholuokka: 34B
Tuotekuvaus
CO₂‑sammutinta käytetään ympäristöissä, joissa voi esiintyä paloja palavissa nesteissä tai sähkölaitteissa ja joissa sammutusjäämien välttäminen on tärkeää. Se soveltuu erityisesti tiloihin, joissa on arvokasta mekaanista tai elektronista laitteistoa.
Ominaisuudet ja käyttö
Hiilidioksidi on väritön kaasu, joka sammuttaa palon syrjäyttämällä hapen ja jäähdyttämällä palokohteen. Kaasu on ilmaa raskaampaa ja leviää tehokkaasti myös ahtaisiin tiloihin, minkä vuoksi sammutin soveltuu esimerkiksi palvelinhuoneisiin, laboratorioihin ja teknisiin tiloihin. CO₂‑sammutin on tarkoitettu B‑luokan paloihin ja sitä voidaan käyttää myös sähkölaitepaloihin. Sammutinta voidaan käyttää sähköasennuksissa aina 1000 volttiin asti vähintään 1 metrin turvaetäisyydellä. Käytön aikana kaasu on erittäin kylmää ja syrjäyttää happea, joten varovaisuutta tulee noudattaa pienissä tiloissa ilman ilmanvaihtoa.Turvallisuus ja laatu
Tuote on PFAS‑ ja tensidivapaa ja mahdollistaa puhtaan sammutuksen ilman jäämiä. Sammuttimessa on ruostumattomat materiaalit venttiilissä ja kahvassa, seinäteline sekä sertifioinnit DS‑EN3, CE ja Wheelmark. Käyttölämpötila: -30 °C – +60 °C.| Sammutusaine | Hiilidioksidi |
|---|---|
| Teholuokka | 34B |
| Paloluokka | B |
| Toimintalämpötila | -30 °C / +60 °C |
| Koko | 2 kg |
| Tyhjennysaika | 6,5 s |
| Toimintapaine | 174 Bar |
| Heittoetäisyys | 2-4m |
| Sertifiointi | EN3-7, CE, Wheelmark |
| Malli | K2FR-A |
| Sylinterimateriaali | Teräs |
| Ponnekaasu | CO₂ |
| Tullinimike | 8424100080 |
| Tuotemerkki | CGS |
| Alkuperämaa | Kina |
| Yksikkö | ST | 1-P | PALL |
|---|---|---|---|
| Määrän muuntokerroin | 1 | 1 | 60 |
| Bruttopaino (kg) | 6.9 | 6.9 | 434 |
| Nettopaino (kg) | 6.6 | 6.6 | 5 |
| Bruttotilavuus (m3) | 0.011 | 0.0113 | |
| Nettotilavuus (m3) | 12 | ||
| Pituus (mm) | 160 | 165 | 1200 |
| Korkeus (mm) | 565 | 600 | 1000 |
| Leveys (mm) | 104 | 115 | 800 |
| EAN-koodi | 7320896002814 |
Tuotedokumentit
Dokumentit paikallisella kielellä