Housegard kulilte alarm med LCD-display, inkl. 3-årsbatteri, CA108
Kuliltealarm med LCD-display til registrering af kulilte i bolig- og fritidsmiljøer. Godkendt til brug i autocamper, campingvogn og båd.
• LCD-display viser CO-niveau
• Alarmhukommelse 48 timer
• Test- og pausefunktion
• EN 50291-1:2018 / EN 50291-2:2019
• 5 års garanti
Detaljer
Kuliltealarm med LCD-display til registrering af kulilte i bolig- og fritidsmiljøer. Produktet anvendes til at opdage farlige CO-niveauer fra brændselsdrevne installationer.
Egenskaber og anvendelse
LCD-display viser CO-niveau og alarmstatus. Enheden har test- og pausefunktion samt alarmhukommelse på 48 timer. Batteriindikator viser, når batteriet skal udskiftes.
Enheden kan monteres med 3M-tape i nærheden af brændselsdrevne apparater.
Sikkerhed og kvalitet
Produktet opfylder EN 50291-1:2018 og EN 50291-2:2019 og leveres med 5 års garanti.
| Alarm lydstyrke | ≥ 85 dB / 3 m |
|---|---|
| Seriekoblet | Nej |
| Udskifteligt batteri | Ja |
| Temperatur område | -10 °C / +40 °C |
| Pausefunktion | Ja |
| Strømkilde | 2 X AA |
| Detektionsprincip | Kuldioxid |
| Certificering | CE, EN 50291-1:2018, EN50291-2:2019 |
| Strømkilde | 2 x AA 1,5 V Alkaline LR6 |
| Model | CA108 |
| Statistisk nummer | 8531103000 |
| Varemærke | Housegard |
| Oprindelsesland | Kina |
| Enhed | ST | 1-P | INKRT | EXKRT | PALL |
|---|---|---|---|---|---|
| Mængdeomregningsfaktor | 1 | 1 | 10 | 40 | 720 |
| Bruttovægt (kg) | 0.245 | 0.16 | 2.3 | 9 | 187 |
| Nettovægt (kg) | 0.102 | 0.102 | 1.6 | 6.4 | 3 |
| Bruttovolumen (m3) | 0.00092 | 0.037 | |||
| Nettovolumen (m3) | 6 | ||||
| Længde (mm) | 34 | 50 | 270 | 400 | 1200 |
| Højde (mm) | 73 | 120 | 190 | 325 | 1100 |
| Bredde (mm) | 120 | 135 | 150 | 285 | 800 |
| EAN | 7320896040243 | 17320896040240 | 27320896040247 |