CGS vandslukker er en brandslukker med en høj slukkeeffekt, der som den eneste indeholder rent vand. Ved brug dannes en vandtåge, som effektivt køler ned og på den måde slukker brande i brandklasse A. Det gør den til en fuldstændig miljøneutral brandslukker, der er specielt velegnet til steder, hvor det er vigtigt at tage hensyn til miljøfaktorer, samt hvor der ønskes minimale efterskader.
Vandslukkere anvendes ved slukning af klasse A-brande i faste organiske materialer som træ, papir og tekstiler.
- PFAS- og tensidfri
- Brandklasse: A, F
- Kan også anvendes ved brand i elektriske installationer op til 1000V med en sikker-hedsafstand på mindst 1 meter.
- Effektivitetsklasse: 27A 40F
- Rustfrit håndtag
- Sikkerhedsventil
- Testnippel
- Vægbeslag medfølger
- Certificering: SS-EN3, CE, Wheelmark
- Anvendelsesområder: offentlige miljøer, hotel og vandrehjem, skoler, kontor, butikker, papirlagre etc.
Detaljer
Vand som slukkemiddel
Ud fra et miljøsynspunkt er vand som slukkemiddel et fremragende alternativ. Vandslukkeren er også et passende valg i de miljøer, hvor man vil undgå efterskader og oprensning, eftersom den ikke medfører de oprensningsbehov som andre slukkemidler kan medføre. Vandslukkere er specielt velegnede til miljøer, hvor brandrisikoen først og fremmest består af organiske materialer som træ, papir og tekstiler.
Vores grønne symboler
For at tydeliggøre miljøklassificeringen på vores brandslukkere har vi valgt at visualisere dette ved hjælp af to symboler.
PFAS-fri slukkere. Denne slukker er helt fri for PFAS.
PFAS- og tensidfri slukker. Det bedste miljøvalg.
| Slukkekmiddel | Vand |
|---|---|
| Effektivitetsklasse | 27A 40F |
| Brandklasse | AF |
| Temperatur område | 5 °C / +60 °C |
| Mængde | 9 L |
| Tømningstid | 40 sek |
| Arbejdstryk | 15 bar |
| Kastelengde | 3-4 m |
| Certificering | EN3, CE, Wheelmark |
| Model | WME9CR-A |
| Cylindermateriale | Stål |
| Drivgas | Nitrogen |
| Statistisk nummer | 8424100080 |
| Varemærke | CGS |
| Oprindelsesland | Kina |
| Enhed | ST | 1-P | PALL |
|---|---|---|---|
| Mængdeomregningsfaktor | 1 | 1 | 40 |
| Bruttovægt (kg) | 14.1 | 14.1 | 589 |
| Nettovægt (kg) | 13.7 | 13.7 | 5 |
| Bruttovolumen (m3) | 0.0225 | 0.02281 | |
| Nettovolumen (m3) | 8 | ||
| Længde (mm) | 210 | 200 | 1200 |
| Højde (mm) | 57.5 | 585 | 1130 |
| Bredde (mm) | 185 | 195 | 800 |
| EAN | 7320896001992 |